Idź do treści

Menu główne:

nowrotek zdzisław


STELA, zwiastun ksiazki


> ZOBACZ I PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ

> PRZEGLĄDAJ SŁOWNIK





S T E L A
słownik gwarowy czechowicki
i rozmowy o tożsamości


500 stron tekstu, 100 fotografii

Autor: Zdzisław Nowrotek


- Kim jesteś w wymiarze regionalnym, gdy mieszkasz w Czechowicach-Dziedzicach, Zabrzegu, Ligocie, Zarzeczu, Bestwinie, Goczałkowicach, Jasienicy, Bystrej? Czy Twoi przodkowie byli tu od zawsze, a może skądś przybyli? Jaką mową się posługiwali?
Czy mamy coś wspólnego z Gołęszycami, Czechami, Niemcami, Austriakami? Dla wielu nie jest to już ważne. Inni nadal mocno utożsamiają są z regionem, w którym żyją.
- Ile jest Śląska w Pszczyńskiem? Ile Małopolski za Białką? Czy za Bielskiem mieszkają górale?
- Co jest faktem, a co stereotypem? Co jest prawdą, a co mitem, dowiesz się z tej 500-stronicowej książki.
- Autor stara się odpowiedzieć na te pytania nie tylko swoim głosem, lecz także ustami wielu zwykłych ludzi oraz badaczy żyjących dziś oraz kiedyś.
- W książce znalazły się liczne materiały związane z dziedzictwem (herbowizną) naszej małej ojczyzny i tożsamością jej mieszkańców.
- Publikacja nie promuje żadnej ideologii.
- Praca stara się dokumentować gwałtownie zanikającą gwarę czechowickiego obszaru. Zawarty w książce Słownik
STELA, mowy używanej w okolicach Czechowic-Dziedzic, ma strukturę dwustronną, lecz także zawiera obszerny komponent frazeologiczny oraz etymologiczny, co w jednym słowniku bywa rzadkością. Informacje z zakresu etymologii, pochodzenia słów gwarowych są tu opracowane w skali dotąd niespotykanej w publikacjach tego typu. Mowa rejonu czechowickiego ukazana jest na tle ogólnej gwary cieszyńskiej oraz dialektu śląskiego.
- W książce znajduje sie ponadto wiele informacji z zakresu etnografii, spisany został ogrom mało znanych informacji i treściwych ciekawostek itd. Prezentowane są fotografie lokalnych zabytków, które stanowią interesującą i wartościową materialną spuściznę.
- Wiedza zawarta w książce oparta została na wielu udokumentowanych źródłach, bogatej bibliografii, zawiera ponad 500 przypisów itp.

- Część słownikowa powstała w oparciu o współpracę z Kamilem Czaińskim, językoznawcą z Instytutu Slawistyki PAN.




K L I K N I J:
< NA OKŁADKĘ ABY ZOBACZYĆ SZCZEGÓŁY OBRAZU


kontakt z autorem:
nowrotek@interia.pl

profil | STELA, zwiastun ksiazki | slownik Stela | książki wydane | zabytki architektury | kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego